„Sęp” – polska produkcja na światowym poziomie

Nakręcony w 2011 roku kryminał „Sęp” nie bez przyczyny jest określany jako polski thriller na hollywoodzkim poziomie. Plejada znakomitych polskich aktorów (m.in. Daniel Olbrychski czy Michał Żebrowski), doskonale dobrana ścieżka dźwiękowa brytyjskiego zespołu Archive, a przy tym fascynująca i od początku zajmująca fabuła filmu składają się na dzieło wysokiej jakości. Za produkcję „Sępa” odpowiedzialni są Roman Gutek, Klaudiusz Frydrych oraz Sylwia Wilkos. Thriller jest debiutem filmowym reżysera teatralnego Eugeniusza Korina. Scenariusz kryminału powstawał przez okres trzech lat.

tablet photo

Miłość wszystko zwycięży?

Tytułowy Sęp to pseudonim głównego bohatera filmu, nadkomisarza Aleksandra Wolina. Jego zadaniem jest przeprowadzenie śledztwa dotyczącego nagłych, niespodziewanych zniknięć ludzi w centrum Europy. Jako widzowie jesteśmy świadkami wyprowadzenia wielokrotnego mordercy z pilnie strzeżonego polskiego sądu. Nie poznajemy jednak sprawców zdarzenia. Sęp to twardy człowiek, pozornie pozbawiony uczuć i jakichkolwiek chęci wyświadczania innym przysług. Wyróżniają go jednak niezwykłe zdolności dedukcyjne, a także nieszablonowe rozwiązywanie przyznawanych mu zagadek kryminalnych. Tym razem jednak rozum wydaje się wpędzić go w jeszcze większą pułapkę.

Rys psychologiczny Sępa ulega przemianie, gdy poznaje on wyjątkową kobietę, Nataszę. Jest ona inna niż dotychczas spotykane przez niego kobiety. Okazuje się, że w policjancie tkwią uczucia, których nawet on sam sobie nie uświadamiał. Czy jednak siła ich uczucia okaże się mocniejsza od napływającego zewsząd zła?

Doskonałym dopełnieniem fabuły będącej główną osią historii, jest ścieżka dźwiękowa zbudowana z najlepszych utworów cenionego brytyjskiego zespołu Archive. Sprawia ona, że obraz komponuje się z dźwiękiem i razem tworzą spójną całość. Wykorzystanie dzieł zespołu Archive to swoisty fenomen w polskiej kinematografii.

Niewątpliwą zaletą filmu jest fakt, że – jak przystało na prawdziwy dreszczowiec – rzeczywiście od początku do końca trzyma on odbiorcę w napięciu i sprawia, że w umyśle widza powstaje coraz więcej koncepcji, wątpliwości i pytań. To wszystko powoduje, że trudno mu się oderwać od oglądania tak dobrze przedstawionej historii.

Sęp” tworzy opowieść raczej o ciemnej stronie tkwiącej w duszy każdego człowieka. Jaka okaże się odpowiedź tytułowego Sępa na zadane mu pytanie: czy jest coś ważniejszego niż życie?

W filmie doskonale odegrali swoje role tacy znakomici aktorzy jak m.in.: Daniel Olbrychski, Piotr Fronczewski, Anna Przybylska, Michał Żebrowski, Andrzej Grabowski, Andrzej Seweryn, Mirosław Baka i wielu innych.