Na co pozwalają platformy VOD w legalnej telewizji internetowej?

Jeżeli nudzi nam się podczas wakacji, wtedy warto nadrobić zaległości w oglądaniu filmów i seriali. Dostęp do tysięcy materiałów można uzyskać, jeżeli zdecydujemy się korzystać w tym celu z usługi VOD. W artykule przybliżamy jej definicję oraz najważniejsze cechy. Wyjaśniamy również, w jaki sposób wygodnie i całkowicie legalnie korzystać z serwisów VOD.

Usługa VOD – definicja 

VOD to usługa znana jako „video na życzenie” lub „video na żądanie”. Nazwa ta pochodzi od angielskich słów „Video on Demand”. Użytkownicy mają w tym przypadku możliwość oglądania filmów i seriali w technologii strumieniowej. Nie obowiązuje ich zatem z góry ustalona ramówka, jak ma to miejsce w przypadku transmisji na kanałach telewizyjnych. Można wyświetlać nagrania video w dowolnie wybranym przez siebie czasie. Niezbędne jest w tym celu posiadanie dostępu do internetu. Powinno być to stabilne i szybkie łącze – najlepiej światłowodowe. Jeżeli jednak chcemy oglądać na platformie VOD seriale i filmy również poza domem, wtedy lepszym rozwiązaniem może okazać się internet mobilny – najlepiej 5G lub LTE. Minusem jest w tym przypadku to, że trzeba się liczyć z limitami transferu danych u operatora. 

Na platformach VOD możemy korzystać zarówno z bezpłatnych, jak i płatnych nagrań. Bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych odtworzymy przede wszystkim starsze produkcje kinowe i telewizyjne. Nie oznacza to jednak, że będą to mało ciekawe nagrania. Serwisy VOD za darmo udostępniają wiele kultowych materiałów video. Jeżeli wybierzemy platformę IPLA, wtedy zyskamy możliwość oglądania takich seriali jak np. „Świat według Kiepskich” czy „Rodzina zastępcza”. Wśród filmów na uwagę zasługują zaś takie tytuły jak „Kogel Mogel” czy „Sami swoi”. 

Jak wyszukiwać i odtwarzać nagrania w serwisach VOD? 

Aby odszukiwać na platformach VOD filmy i seriale, najłatwiej posłużyć się w tym celu udostępnianą przez serwis wyszukiwarką. Wystarczy wtedy, że wpiszemy w odpowiednie pole frazę odnoszącą się do tytułu filmu, nazwiska aktora, scenarzysty czy reżysera. Jeżeli dana produkcja znajduje się w bibliotece platformy VOD, wtedy przed jej wypożyczeniem będziemy mogli przeczytać najważniejsze informacje, takie jak np. zarys fabuły, obsada aktorska czy osoby odpowiedzialne za produkcję.  

Dostęp do płatnych materiałów wymaga zakupienia kodu, np. za pośrednictwem systemu szybkich płatności online. Będzie on ważny przez określony czas – w serwisie IPLA mamy na to aż 48 godzin. Możemy więc obejrzeć film kilkukrotnie, a także korzystać z funkcji przewijania, wstrzymywania czy wznawiania. Płatne nagrania można odtwarzać bez reklam, co przekłada się na większy komfort oglądania. Nie musimy się wtedy obawiać, że w najbardziej wyczekiwanym momencie seans nagle przerwie spot reklamujący suplementy czy pożyczki. 

Dlaczego warto korzystać jedynie z legalnie działających serwisów VOD? 

W internecie możemy spotkać platformy VOD, które udostępniają materiały video w bezprawny sposób. Są to zwykle filmy nagrywane w amatorski sposób, których jakość obrazu i dźwięku pozostawia sporo do życzenia. Serwisy takie służą także nieraz do działań cyberprzestępczych. Hakerzy mogą za ich pomocą przejąć nasze poufne dane osobowe, wyłudzić pieniądze czy skłonić od pobrania i zainstalowania na urządzeniu szkodliwego oprogramowania.  

Dlatego warto korzystać jedynie z tych platform, których wiarygodności jesteśmy pewni. Bez problemu znajdziemy serwisy działające od wielu lat i cieszące się pozytywnymi opiniami wielu użytkowników. Należy do nich m.in. IPLA, będąca usługą Cyfrowego Polsatu. Możemy być w tym przypadku pewni, że każde nagranie jest udostępniane w pełni legalnie, bez łamania praw ich twórców. 

Jak oglądać filmy i seriale na dużym ekranie? 

Użytkownicy odtwarzający filmy na urządzeniach mobilnych mogą zwiększyć komfort oglądania filmów, jeżeli przeniosą obraz na duży ekran telewizora lub monitora. Najłatwiej uzyskać połączenie przewodowe za pomocą kabla HDMI. Jeżeli urządzenia nie posiada wymaganego wejścia, wtedy konieczne jest skorzystanie z przejściówki. Sprzęt mobilny podłączymy również do telewizora bezprzewodowo – np. za pomocą przystawki telewizyjnej lub funkcji Wi-Fi Direct.