Prosty myk, by uzyskać możliwy do odczytania plik

PDF (Portable Document Format) jest powszechnie stosowanym formatem plików, dzięki któremu można przedstawiać treści ukazane zarówno jako tekst jak i w formie grafiki (wykresy, tabele, ilustracje). Programem służącym do odczytu plików mających takie rozszerzenie jest Adobe Reader, do którego dostęp jest całkowicie bezpłatny. Warto zatem zapisywać dokumenty w tym właśnie formacie, aby osoby, do których informacje zostaną skierowane, mogły bez żadnych problemów z treścią pliku się zapoznać.

Z Worda do PDF

Na rynku dostępnych jest wiele pakietów biurowych. Nie są ze sobą kompatybilne, wskutek czego pliki zapisywane w poszczególnych programach różnią się rozszerzeniem. Powoduje to problemy z odczytywaniem ich. Posiadając na komputerze jeden z pakietów, można nie uzyskać dostępu do dokumentu utworzonego w innym programie lub wygenerowany dokument może nie wyświetlać się prawidłowo. Wśród wiodących prym pakietów znajdują się bardzo popularny Microsoft Office czy darmowe Libre Office albo Open Office. Pierwszy z wymienionych często stosuje się w przypadku pracy biurowej, a pliki tekstowe figurują z rozszerzeniem .doc. Nie trzeba jednak głowić się, jak zapisać plik w PDF. Wystarczy otworzyć konkretny dokument, w zakładce “Plik” dostrzec ikonę “Zapisz jako”, a następnie w polu “Zapisz jako typ” wybrać z rozwijanej listy interesujące rozszerzenie, jakim w tej sytuacji jest PDF. Jest to bardzo prosty zabieg, który ułatwi dostęp do treści osobom, nieposiadającym zbieżnego oprogramowania.

Pomocne programy

W komputerowym świecie osiągalnych jest wiele programów, które podpowiedzą, jak zapisać plik w PDF, a nawet zrobią to za nas. Są to programy służące konwertowaniu plików. Można je bez ponoszenia kosztów pobrać. Wówczas taki program funkcjonuje jako drukarka i wybierając opcję “Drukuj”, uzyskuje się plik zapisany w pożądanym formacie. Są jednak i prostsze sposoby. Wystarczy wyszukać w przeglądarce internetowej program on-line dedykowany właśnie konwersji, załączyć plik, a wygenerowany zostanie plik zapisany jako PDF.

Zmiana rozszerzenia pliku jest zatem bardzo prosta i szybka, nie wiąże się z koniecznością poniesienia nakładów finansowych, a uzyskany dokument prezentowany jest w nienaruszonej formie.